


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Power Dissipation | 107 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 76 A |
| Gate Charge | 34 nC |
| Drain to Source Resistance | 8.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 803
Distributors
pcbx
Unit Price$1.38327
Ext.Price$1.38327
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.38327 | $1.38327 |
| 10 | $1.09517 | $10.95170 |
| 25 | $1.08684 | $27.17100 |
| 50 | $1.07858 | $53.92900 |
| 100 | $1.07037 | $107.03700 |
| 300 | $0.97179 | $291.53700 |
| 500 | $0.88229 | $441.14500 |
